To stwierdzenie faktu czy pytanie? Taka myśl zapewne przewija się prze głowę każdego kto choćby w niewielkim stopniu interesuje się wydarzeniem sportowym, które ma się rozegrać w Polsce i Ukrainie w przyszłym roku.

Tegoroczne rekordy polskich lotnisk prawdopodobnie okażą się niczym w porównaniu z ruchem lotniczym w czasie Euro 2012. Czy Polskie lotniska są do tego przygotowane? Jak to wygląda w Warszawie, gdzie spodziewana jest największa liczba podróżnych?

W ramach przygotowań do Euro 2012 warszawskie lotnisko podjęło się i – co ważne – już zakończyło modernizację pasa startowego o długości 2800 metrów. Remont obejmował wymianę nawierzchni wraz z podbudową, modernizację instalacji technicznych oraz zamontowanie nowego oświetlenia osi pasa i jego krańców. Co to dało? Zwiększyła się nośność i wytrzymałość drogi startowej a co za tym idzie zwiększy się również poziom bezpieczeństwa wykonywanych tam operacji lotniczych. W ramach przygotowań do Euro podjęto się też budowy nowych dróg dojazdowych. Wybudowano również dodatkowy terminal, tzw. pirs południowy, który został oddany do użytku 8 sierpnia 2011 roku.

Dzięki modernizacji port podniesienie efektywność obsługi ruchu lotniczego. Po zakończeniu prac modernizacyjnych Lotnisko Chopina jest w stanie obsłużyć 5000 przylatujących i 3800 odlatujących pasażerów oraz 42 operacje lotnicze na godzinę. Dla porównania w 2009 roku, przed modernizacją, przepustowość lotniska wynosiła 3750 obsługiwanych na godzinę pasażerów przylatujących, 2340 odlatujących i 36 operacji lotniczych.

E.Z.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj