Najnowsze dane wskazują jakoby Międzynarodowy Port Lotniczy w Tokio był jednym z najbardziej zagrożonych tsunami lądowisk na Świecie.

Podczas marcowego Tsunami w Japonii najbardziej zniszczony został port lotniczy Sendai. To właśnie tsunami z bieżącego roku pokazało jak bardzo te zjawisko przyrodnicze może zagrażać funkcjonowaniu tak istotnego sektora jak transport powietrzny.

Dotknięte tsunami zostały też porty lotnicze w Tokio (znane jako Haneda) jak i lądowisko Narita, lecz największe zniszczenia zanotowano w Sendai, gdzie cały port znalazł się pod grubą warstwą wody i błota, które wstrzymały funkcjonowanie lotniska przez ponad miesiąc.

lotnisko sendai

(fot. przedstawia lotnisko Sendai po przejściu Tsunami w 2011 roku.)

lotnisko sendai

(fot. przerażeni pasażerowie na wiele godzin utkneli na lotnisku zanim zostali ewakułowani.)

lotnisko sendai

(fot. Port lotniczy Sendai położony jest 20 km na południe od centrum Sendai, na wyspie Honsiu, w Japonii. W 2005 obsłużył 3 244 492 pasażerów.)

lotnisko sendai

(fot. nadchodząca fala Tsunami niszcząca porty lotnicze w Japonii.)

Jak wynika jednak z badań przeprowadzonych przez Owena Matta z University College w Londynie Haneda jest najbardziej zagrożonym portem lotniczym Świata pod względem możliwości wystąpienia tsunami.

Tsunami niszczące lotnisko w Sendai (video)

Studia Owena doprowadziły do stworzenia raportu dotyczącego występowania ryzyka tsunami dla portów lotniczych. W badaniach wykorzystał dane z NOAA (the US National Oceanographic and Atmospheric Administration) odnoszące się do porównania występowania w przeszłości tsunami i trzęsień ziemi, wielkości i częstotliwości tych zjawisk. Wniosek był oczywisty, a mianowicie wybrzeże Pacyfiku jest najbardziej podatne na występowanie tych zagrożeń. Owen dokonał klasyfikacji lotnisk tej części świata zaczynając od najbardziej zagrożonego.

Ranking został opracowany na bazie 2 determinantów. Były nimi częstotliwość występowania tsunami jak i dotkliwość zniszczeń. W skali 5 stopniowej najwięcej bo aż 5 punktów i w zakresie częstotliwości jak i dotkliwości zniszczeń otrzymał port lotniczy Haneda, kolejne miejsce w rankingu zajął port Sendai ze skalą na poziomie 4 punktów.

lotnisko henada

(fot. Port lotniczy Tokio-Haneda położone na sztucznej wyspie na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej jest najbardziej zagrożonym portem Świata pod względem możliwości ponownego wystąpienia tsunami.)

lotnisko henada

(fot. Lotnisko Haneda W latach 2002-2007 było na czwartym miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego, a w 2008 wysunęło się na trzecią pozycję.)

lotnisko narita

(fot. Narita największy w Japonii portlotniczy, położony 65 km od centrum Tokio. Przejął niemal cały ruch międzynarodowy z drugiego tokijskiego lotniska – Haneda. Rówież zagrożony ze względu na swoje położenie.)

Pozostałe zagrożone porty to Nagoya (Chubu Centrair International Airport) i Hawaii’s Honolulu Airport

Jak podkeślił Owen, każde z tych portów posiada mechanizmy ochronne, jednak wyniki raportu wzmacniają potrzebę wdrożenia systemów zapobiegania tego typu katastrofom lub przynajmniej minimalizacji ich skutków.

Jak podkreślił kolega Owena, Mark Maslin ochrona lotnisk jest istotna z kilku powodów, głównie gospodarczego i pomocy humanitarnej. Funkcjonowanie portów lotniczych jest tym bardziej niezbędne gdyż pozwala na dostarczenie pomocy na czas podczas tragedii które coraz częściej nawiedzają naszą planetę.

Autor: R.B.

żródła: airport-int, Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj