Lotnisko w Santiago de Compostela, w przeszłości znane także jako Aeropuerto de Lavacolla, to międzynarodowy port lotniczy zarządzany przez grupę AENA. Lotnisko położone jest 16 kilometrów od miasta Santiago de Compostela i jest największym portem lotniczym w regionie Galicja.

Wybierasz się do Hiszpanii?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Hiszpanii w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli w Hiszpanii

Kod IATA: SCQ
Państwo: Hiszpania
Kontynent: Europa

Kod IATA: SCQ

Państwo: Hiszpania

Kontynent: Europa

Dane:

Typ: cywilne

Kod IATA: SCQ

Kod ICAO: LEST

Miasto: Santiago de Compostela, Galicja

Współrzędne: 42°53′46″N 8°24′47″O

Wysokość: 370 m n.p.m.

Kierunek: 17/35: Asfalt, 3200×45

Linie lotnicze operujące z lotniska w Santiago: http://www.aeropuertodesantiago.net/aerolineas-lineas-aereas-operan-aeropuerto-de-santiago-lavacolla.html

Tabela lotów – odloty: http://www.aeropuertodesantiago.net/salidas-del-aeropuerto-de-santiago-de-compostelal-lavacolla.html

Tabela lotów – przyloty: http://www.aeropuertodesantiago.net/llegadas-al-aeropuerto-de-santiago-de-compostelal-lavacolla.html

Zobacz prezentację nowego terminalu na lotnisku w Santiago:

Historia lotniska w Santiago

Początki lotniska w Santiago sięgają roku 1932 kiedy to grupa ludzi zafascynowanych lotnictwem założyła aeroklub. Dwa lata później ustalają miejsce na nowe lotnisko, które powstaje w gminie Lavacolla, a pierwsze regularne loty odbywają się między Santiago, Valladolid i Saragossą.

W 2011 roku miało miejsce otwarcie nowego terminalu, a jednocześnie zamknięto stary terminal z lat ’60-tych. Nowy budynek o powierzchni ponad 74.000 metrów jest w stanie przyjąć 4.000.000 pasażerów. Bez wątpienia inauguracja nowego terminalu to jeden z kluczowych momentów w historii lotniska i zapowiedź świetlanej przyszłości.

Obecnie lotnisko w Santiago jest największym portem lotniczym w regionie Galicja i odbywają się z niego zarówno loty międzynarodowe, jak i międzykontynentalne. W 2010 roku lotnisko zajęło 17 miejsce pod względem ilości pasażerów w rankingu hiszpańskich lotnisk. Port lotniczy znajduje się w rejonie ostatniego etapu słynnego szlaku pielgrzymów Camino de Santiago.

Statystyki (2011 rok)

Liczba pasażerów: 2 464 431

Liczba operacji: 22 317

Liczba operacji handlowych: 1 787 504

Dojazd z i na lotnisko w Santiago

Autobus

Linia Aeropuerto – Santiago de Compostela: firma Freire łączy lotnisko z różnymi punktami w mieście; autobusy odjeżdżają co 30 minut. Dokładne informacje można znaleźć pod numerem telefonu: 981 542 416 – 981 588 111, lub na stronie internetowej: www.empresafreire.com.

Oprócz tego, z lotniska odjeżdzają autobusy także do miast A Coruña i Lago.

Taxi na lotnisku Santiago

Na lotnisku znajdują się postoje taksówek, które zawiozą nas do centrum miasta za cenę około 20 euro. Poza tym, taksówką można dojechać w każde inne miejsce w Galicji.

Samochód

Wypożyczalnie samochodów na lotnisku w Santiago: Atesa, Avis, Europcar, Hertz. Klikając w ten link można znaleźć dokładne informacje na ich temat oraz numery telefonów potrzebne do rezerwacji: http://www.aeropuertodesantiago.net/transporte-al-aeropuerto-de-santiago-compostela-publico-autobus.html

Strona internetowa lotniska w Santiago:

http://www.aeropuertodesantiago.net/index.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj