Indyjskie lotnisko Indira Gandhi w New Delhi stanie się najdroższym portem lotniczym świata, zarówno dla pasażerów, jak i dla linii lotniczych.

25 kwietnia 2012 AERA (Airports Economic Regulatory Authority) ogłosiło, że opłaty na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Indira Gandhi wzrosną o 346 procent.

Podwyżka opłat wejdzie w życie 15 maja i będzie obowiązywać przez następne 24 miesiące. Wzrost opłat będzie dotyczył wielu linii lotniczych obecnych na Indira Gandhi, co w konsekwencji oznacza, że podwyżki najbardziej odczują pasażerowie.

GMR Infrastructure, firma zarządzająca Terminalem 1 i 3 na lotnisku Indira Gandhi, zapowiedziała już dwustopniowy program podwyżek, który będzie dotyczył opłat za bilety. W przypadku lotów w obrębie kraju ceny wzrosną o 290 rupii, zaś w przypadku połączeń międzynarodowych wzrosną dwa razy tyle.

Jedna z linii lotniczych obecnych na Indira Gandhi, Emirates, wyraziła swoje zdanie co do nowej podwyżki opłat. „Linie Emirates są zaniepokojone proponowaną podwyżką opłat na lotnisku w Delhi”, powiedział reprezentant linii lotniczych dla Gulf News, dodając: „Jesteśmy w trakcie pertraktacji z odpowiednimi władzami.”

W między czasie stowarzyszenie IATA (International Air Transport Association) wypowiedziało się na temat zaistniałej sytuacji dość stanowczo. „Sytuacja indyjskiego przemysłu lotniczego jest dość kiepska”, stwierdził Albert Tjoeng, asystent dyrektora IATA. „Ta podwyżka może mieć negatywne skutki dla lotniska i może jeszcze pogorszyć jego stan.”

Mieszkańcy Indii, z których wielu jest zmuszonych do podróżowania pociągiem, będą prawdopodobnie jeszcze bardziej zniechęceni do podróży lotniczych po wprowadzeniu podwyżek opłat na lotnisku Gandhi Indira.

W 2011 roku Międzynarodowy Port Lotniczy Indira Gandhi odwiedziło prawie 30 milionów pasażerów. Ponadto, w tym samym roku Indira Gandhi zostało uznane za drugie najlepsze lotnisko świata, o pojemności 25-40 milionów pasażerów.

Według planów w 2030 roku Port Lotniczy Indira Gandhi będzie w stanie pomieścić nie mniej niż 100 milionów pasażerów – program ekspansji lotniska wszedł już w życie. W 2010 roku jednym z etapów powiększenia lotniska stało się otwarcie nowego Terminalu 3 – ósmego największego terminalu na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj