To może być potężny cios dla podróżnych lotniska w Bombaju, które planuje znacznie zwiększyć opłaty lotniskowe. Mumbai International Aiport Limited (MIAL) proponuje podwyżkę opłat w wysokości 660%, jednak najpierw musi być ona zatwierdzona przez organ AERA (Airports Economic Regulatory Authority).

AERA dało pozwolenie na podwyższenie opłat o 345% dla lotniska w Delhi w kwietniu tego roku, jednak posunięcie to zostało ocenione negatywnie. Gwałtowna podwyżka dotyczyła między innymi opłat za lądowanie i parkowanie, co spowodowało automatycznie wzrost wydatków dla linii lotniczych, które sprzeciwiły się decyzji podjętej przez AERA.

Szef jednej z zagranicznych linii lotniczych jest zdania, że wzrost opłat powinien być bardziej przystępny, jeśli Indie chcą zachęcić więcej przewoźników do korzystania ze swojego lotniska.

„Podwyżka opłat na tym lotnisku jest niewspółmierna do korzyści i dochodów jakie czerpiemy z Delhi. Nie jesteśmy w stanie podnieść opłat z powodu konkurencji”, komentują dyrektorzy linii lotniczych.

Lotniska w Bombaju i w Delhi wspólnie są odpowiedzialne za ponad 40% ruchu lotniczego w Indiach, zaś sam port lotniczy w Bombaju zanotował wynik 37 milionów pasażerów w okresie od 2011 do 2012 roku. Jednakże lotnisko zanotowało także lekki spadek w przychodzie netto w porównaniu z poprzednim rokiem finansowym.

„W ostatnich trzech miesiącach wraz ze wzrostem opłat zauważyliśmy spadek liczby pasażerów”, skomentował Sharat Dhall, dyrektor portalu podróżniczego Yatra.com.

„Jeśli lotnisko w Bombaju zdecyduje się podwyższyć opłaty lotniskowe, może to mieć znaczy wpływ na popyt, a dokładnie popyt pasażerów może się zmniejszyć. Lepszym rozwiązaniem byłby stopniowy wzrost opłat zamiast jednej gwałtownej podwyżki o 660, którą ma zamiar przeprowadzić lotnisko w Bombaju.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj