Lotnisko Jana Pawła II, drugie najbardziej ruchliwe lotnisko w Polsce, znajduje się niedaleko Krakowa, w miejscowości Balice, 11 kilometrów na zachód od centrum miasta. Lotnisko zostało otwarte dla cywilnego lotnictwa w 1964 roku, zaś w 1995 roku zostało nazwane imieniem papieża Jana Pawła II.

Obsługiwane przez serwis lotniskowy LHC/KRK, lotnisko w Balicach przyjmuje rocznie 3 miliony pasażerów i odbywa się tam ponad 32 tysiące odlotów i przylotów. Lotnisko Jana Pawła II posiada jeden główny asfaltowy pas startowy o długości 2,550 metrów.

Lotnisko posiada dwa terminale pasażerskie: Terminal 1 dla lotów międzynarodowych oraz Terminal 2 dla lotów krajowych, a także terminal cargo.

T1 ma trzy rożne poziomy, w tym poziom 0 dla międzynarodowych odlotów i przylotów, z mnóstwem sklepów bezcłowych, wypożyczalni samochodowych i biur linii lotniczych; na poziomie 1 dla międzynarodowych odlotów i przylotów znajdują się sklepy i kawiarnie, kaplica, centrum pierwszej pomocy, zaś na poziomie 2 punkt widokowy.

T2 jest przeznaczony dla krajowych odlotów i przylotów i wyposażony jest w 10 punktów odprawy pasażerów, 4 wyjścia, 2 taśmy do bagażu, punkt pocztowy, kantor, restauracje, bary,

VIP lounge i sklepy bezcłowe. Znajduje się tam także punkt informacyjny dla turystów, pokój dla matki z dzieckiem, centrum biznesowe. Terminal jest odpowiednio przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Lotnisko obecnie rozpoczyna ekspansję i rozwój T1. Projekt autorstwa Agencji Designu APA Czech-Wróbel-Dulinski obejmuje powstanie nowego terminalu o powierzchni 55,000m² oraz jego połączenie z istniejącym terminalem. Budowa nowego budynku będzie składać się z trzech etapów i rozpocznie się w 2013 roku, natomiast jej koniec przewidywany jest na rok 2015.

Ekspansja lotniska zakłada konstrukcję nowego budynku terminalu, a także zwiększenie liczby punktów odprawy pasażerów do 46 i wyjść do 18. Nowy terminal będzie posiadał wewnętrzny system komunikacji i wewnętrzny system transportu, który ma ułatwić dostęp do terminalu.

Aby połączyć terminal z resztą lotniska zostanie wybudowany specjalny most dla pasażerów. Powstanie także wielopoziomowy parking dla samochodów. Szacuje się, że nowy terminal będzie mógł pomieścić aż do 8 milionów pasażerów rocznie. Projekt zakłada także zbudowanie nowego czterogwiazdkowego hotelu Hilton Garden Inn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj