Międzynarodowy port lotniczy na Kubie, José Martí International Airport znany również jako Rancho-Boyeros Airport to główny port lotniczy na Kubie.

Kod IATA: HAV
Państwo: Kuba
Kontynent: Ameryka Północna

Dane

IATA: HAV

ICAO: MUHA

Typ: Cywilne

Zarzadca: ECASA S.A.

Obsluguje: Havana, Cuba

Lokalizacja: Boyeros Municipality

Baza dla: Cubana de Aviación, Aero Caribbean, Aerogaviota

Wysokosc: AMSL 64 m / 210 ft

Wspolrzedne: 22°59′21″N 082°24′33″W / 22.98917°N 82.40917°W / 22.98917; -82.40917

Pasy startowe:

06/24 4,000 13,123 asfalt

http://airport-authority.com/HAV

Linie lotnicze operujące na lotnisku Havanna na Kubie

OPIS

Historia lotniska w Havanie zaczyna się w 1930 roku kiedy to nowo powstały port lotniczy Jose Mariti Airport zastępuje lotnisko służące Havanie o nazwie Columbia Airfield.

Lotnisko na Kubie Jose Marti zlokalizowane jest 15 kilometrów od Havany na Kubie i jest główną bazą dla linii lotniczych Cubana de Aviación, Aerogaviota, Aero Caribbean i Aeroflot Soviet Airlines. Port lotniczy Jose Marti jest największym na Kubie lotniskiem obsługującym krajowe jak i międzynarodowe połączenia lotnicze. Lotnisko rocznie obsługuje kilka milionów pasażerów.

Lotnisko leży w gminie Boyeros łączy Havane z resztą Karaibów, Ameryką Północną, Środkową i Południową, Europą i Afryką. Nazwa lotniska została przynana na cześć pamięci patrioty i poety José Martí. Na lotnisku znajdują się 4 terminale. Terminal 1 używany jest w głównej mierze do lotów krajowych. Terminal 2 otwarty w 1988 roku obsługuje loty czarterowe do Stanów Zjednoczonych. W 1998 roku doszło do otwarcia przez Fidela Castro jak i premiera Kanady Jeana Chretiena trzeciego już terminala na kubańskim lotnisku. Terminal 5 jest głównie wykorzystywane przez linie Aero Caribbean.

Zwiedź Kubę w drodze z Havanny na lotnisko José Martí International Airport (video)

Aktualnie największy ruch na lotnisku generowany jest przez linie lotnicze Copa Airlines które wykonują z lotniska Jose Marti ponad 30 lotów tygodniowo.

DOJAZD

Lotnisko znajduje się 15 kilometrów od Havany. Najlepiej poruszać się wynajętymi busami lub też taxi.

Parking

Na lotnisku znajdują się dwa parking z ponad 1200 miesjami postojowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj