Z trzech moskiewskich portów lotniczych największym jest lotnisko Domodedovo, które aktualnie jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się lądowiskiem w Rosji.

W 2010 roku prywatne międzynarodowe lotnisko w Moskwie Domodedovo zanotowało ruch pasażerski na poziomie 22,3 miliona osób, jest to o 16% więcej od lotniska Sheremetyevo Airport położonego na północ od miasta i dwukrotnie więcej od lotniska w południowo-zachodniej części miasta a mianowicie lotniska Vnukovo Airport.
Wykres przedstawia ruch pasażerski na lotnisku Domodedovo od 2002 roku

domodedovo lotnisko

Jak możemy zauważyć na powyższym wykresie od 2002 roku kiedy liczba pasażerów sięgała 6,68 mln osób lotnisko notuje dynamiczny wzrost. Tylko w jednym roku nastąpiło zmniejszenie liczby, w wyniku światowego kryzysu finansowego w 2009 roku. Jednak 8,6% spadek został szybko zastąpiony wzrostem zanotowanym w 2010 roku.

Średnio w latach 2002 i 2010, roczne tempo wzrostu ruchu pasażerskiego na lotnisku sięgało 17%. Tendencja ta trwa nadal. W pierwszej połowie 2011 roku ruch pasażerski wzrósł o 15% w stosunku do roku ubiegłego.

Ponad 60% ruchu pasażerskiego jest ruchem notowanym w lotach międzynarodowych. Destynacje z lotniska w Domodedovo są dość egzotyczne. To o czym należy wspomnieć to fakt iż największy ruch tworzony jest dzięki lotom do Niemiec. Do Niemiec z Moskwy latają tanie linie lotnicze takie jak Lufthansa, airberlin, S7 i Transaero. Aktualnie w okresie wakacyjnym największy ruch tworzony jest z krajami takimi jak Hiszpania, Grecja i Czarnogóra.

Lądujące samoloty na lotnisku Domodedovo (video)Dwunastkę najpopularniejszych destylacji zamykają Stany Zjednoczone. Codziennie z lotniska w Domodedovo starują samoloty Singapore Airlies do Houston international, Washington Dulles. W październiku ubiegłego roku Transareo rozpoczęła kursy do Miami i Nowy Jork JFK.

Domodedovo jest bazą dla takich linii lotniczych jak S7 i Transaero, które generują pierwsza 25% a druga 21% ruchu pasażerskiego. Inne linie lotnicze to VIM Airlines (7,6%), Ural Airlines (5,7%). Lufthansa jest największą zagraniczną linią lotniczą z 3,8% udziału w ruchu pasażerskim. Warto zauważyć że wszystkie Arabskie linie lotnicze takie jak MEB3’ airlines Emirates, Etihad i Qatar Airways lądują i startują z lotniska w Moskwie. Lotnisko przyciąga coraz bardziej tanich przewoźników. Vueling zabierze nas do Barcelony, a WindJet do Mediolanu Bergamo, Catanii, Pizy, Rimini czy też Palermo i Werony.

Najwięcej połączeń lotnisko notuje do Kijowa bo aż 14 tygodniowo. Również 4 razy w tygodniu linie lotnicze Aegean Airlines zabiorą nas do Aten. 3 razy w tygodniu dostaniemy się do Brna i Rygi.Lotnisko w Moskwie rozwija się w niebotycznym tempie. Jeszcze w tym roku na lotnisko zawitają nowe linie lotnicze takie jak SriLanka Airlines z lotami do Dubaju i Oman Air z lotami do Maskat (stolica i największe miasto Omanu).

autor: R.B.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj