BAA, właściciel lotniska Stansted ogłosił, że wystawia brytyjskie lotnisko Stansted na sprzedaż.

Hiszpańska firma BAA ostatnio przegrała sprawę w sądzie dotyczącą utrzymania kontroli nad lotniskiem Stansted i nie planuje wnosić kolejnej apelacji. Decyzja ta została podjęta dziś przez BAA, po 3 latach sądowej walki o utrzymanie lotniska.

W 2009 roku brytyjski organ nadzorczy badający współzawodnictwo (Competition Comission) rozpoczął śledztwo dotyczące posiadanych przez BAA lotnisk w Wielkiej Brytanii.

W konsekwencji BAA zostało zmuszone do sprzedaży obu swoich brytyjskich lotnisk: Gatwick i Stansted, ale zdołało utrzymać w posiadaniu Heathrow. Ponadto, firma musiała zdecydować się na sprzedaż także jednego ze swoich szkockich lotnisk: Glasgow lub Edynburg.

BAA sprzedało lotnisko Gatwick w 2009 roku firmie o amerykańskim kapitale – Global Infrastructure Partners (GIP), a w ostatnim roku temu samemu nabywcy sprzedane zostało lotnisko w Edynburgu.

BAA walczyło 3 lata o zachowanie lotniska Stansted, utrzymując, że oferuje ono całkiem inny rodzaj usług niż Gatwick czy Heathrow, stąd też firma nie łamie żadnych zasad współzawodnictwa.

BAA wcześniej miało w posiadaniu siedem brytyjskich lotnisk, zaś po sprzedaży Stansted pozostaje ich tylko cztery: Southampton, Heathrow, Aberdeen i Glasgow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj