London Luton Airport jest piątym co do wielkości lotniskiem pasażerskim w Wielkiej Brytanii. Skorzystało z niego w roku 2010 prawie 9 milionów pasażerów.

Lecisz się do Londynu?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Londynie w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do tego miasta.

Sprawdź TOP 5 najlepszych hoteli w Londynie

Kod IATA: LTN
Państwo: Wielka Brytania
Kontynent: Europa

Dane:

Typ: cywilne

Kod IATA: LTN

Kod ICAO: EGGW

Miasto: Luton, Londyn

Współrzędne: 51°52′29″N 0°22′06″W

Wysokość: 160 m n.p.m.

Kierunek: 08/26: Asfalt

Adres

London Luton Airport
Navigation House
Airport Way
Luton, Bedfordshire

Linie lotnicze operujące z lotniska Londyn Luton: http://www.london-luton.co.uk/pl/content/4/798/page798.html

Tabela lotów – odloty: http://www.london-luton.co.uk/pl/flights/

Tabela lotów – przyloty: http://www.london-luton.co.uk/pl/flights/

Lądowanie na lotnisku Londyn Luton – zobacz film:

Historia lotniska w Londynie

Lotnisko London Luton oficjalnie otwarto 16 lipca 1938 r. pod nazwą „Lotnisko Miejskie w Luton”. Otwarcia dokonał sekretarz stanu ds. lotów, Kingsley Wood. Lotnisko należało do miasta Luton i już w tamtych czasach uważano, że powinno pełnić rolę północnego terminala dla Londynu.

London Luton obecnie jest jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych w Wielkiej Brytanii. W roku kalendarzowym 2007 skorzystało z niego 9,94 miliona pasażerów, co stanowi 400-procentowy wzrost w stosunku do stanu sprzed 10 lat.

Lotnisko London Luton bezpośrednio zatrudnia ponad 400 osób, a pośrednio – ponad 7000. Obecnie stanowi jedną z najważniejszych sił napędowych regionalnej gospodarki.

Aktualnie z portu lotniczego London Luton operują rejsowe samoloty linii easyJet, Ryanair, Wizz Air, Monarch Scheduled, Aer Arann, FlyBe, SkyEurope i transavia.com . Oferta lotów rejsowych i czarterowych jest bardzo bogata. Każdego dnia odbywa się ponad 95 lotów rejsowych do miast w Wielkiej Brytanii i całej Europie.

Dojazd z i na lotnisko w Londynie

Autobus

Autobus to jeden z najdogodniejszych środków transportu dla osób korzystających z lotniska Luton. Przystanki dla wsiadających i wysiadających znajdują się przed terminalem. Green Line 757 oferuje ekspresowe połączenie autobusowe pomiędzy Portem lotniczym Londyn Luton i centrum Londynu. Jeśli podróżujecie Państwo w grupie większej niż 15 osób, proszę zadzwonić pod numer: +44 (0)1582 584478 (poniedziałek- piątek, w godz. 9:00- 17:00).

Oprócz tego na lotnisku można skorzystać także z usług innych przewoźników: National Express, easyBus, Virgin Trains Express Coach oraz autobusy lokalne.

Autobus z Londynu na lotnisko Luton – zobacz film:

Taxi na lotnisku w Londynie

Postój taksówek znajduje się przed terminalem. Aby uzyskać więcej informacji lub zrobić rezerwację, proszę skontaktować się z:

Alpha Taxis Luton
Tel: +44 0 1582 599499

www.alphataxisluton.com
e-mail: [email protected]

Cabco Taxis Luton
Tel: +44 0 1582 737777
www.lutoncabcotaxi.com
e-mail: [email protected]

Luton Taxi Association
Tel: +44 0 1582 735555
www.lutontaxis.com
e-mail: [email protected]

Wynajem samochodów na lotnisku w Londynie

W Porcie lotniczym Londyn Luton działają następujące firmy wynajmu samochodów: Avis / Budget – 0844 5446021; Europcar / National / Alamo – 01582 417723; Hertz – 0843 3093046; Enterprise Rent a Car – 01582 390969.

Pomiędzy terminalem a punktem wynajmu samochodów kursuje bezpłatny autobus APCOA.

Parking na lotnisku w Londynie

Parking krótkoterminowy to jeden z naszych najdogodniejszych obiektów. Jest on usytuowany w odległości kilku minut od terminalu. Bezpłatny parking motocyklowy znajduje się w budynku parkingu krótkoterminowego. Na lotnisku istnieje też parking średnioterminowy dla osób parkujących do 5 dni, a także długoterminowy dla osób parkujących 5 dni lub dłużej – pobierana jest opłata minimalna za 5 dni.

Strefa ograniczonego postoju

Pojazdy mogą znajdować się w tej strefie jedynie w celu wysadzenia pasażerów odlatujących, czas postoju nie może przekroczyć 10 minut. Kierowca musi pozostawać przez cały czas w samochodzie. Strefa ta nie jest przeznaczona dla pasażerów przylatujących. Pasażerowie przylatujący powinni być odbierani z parkingu krótkoterminowego, gdzie obowiązują opłaty parkingowe. Pojazdy pozostawione w strefie ograniczonego postoju zostaną usunięte, a przy postoju dłuższym niż 10 minut nałożona zostanie kara.

Strona internetowa lotniska Londyn Luton:

http://www.london-luton.co.uk/pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj