Gdy wyobrażamy sobie wyspę idealną, co widzimy? Piaszczystą plażę, tereny spacerowe i dużo słońca? To wszystko nie musi być tylko naszym wyobrażeniem, bowiem takie miejsce już istnieje.

Kreta jest piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską, znajdującą się na terenie Grecji. Chodząc po jasnym piasku i mocząc stopy, jednocześnie obserwujemy skaliste wybrzeża. Część wyspy zajmuje pasmo Gór Dynarskich, które dostarczają nam nie tylko pięknych widoków, ale i wielu tras spacerowo-wycieczkowych. Będąc w jednym miejscu poczujemy wody morza Kreteńskiego i Jońskiego.

W poszukiwaniu miejsca gorącego i suchego znajdziemy odrobinę raju na Krecie. Lipiec i sierpień nie dostarczy nam deszczowych dni, a wrócić możemy z porządną opalenizną. Powszechnie uznaje się, że kreteński klimat jest najzdrowszy we współczesnej Europie.

W jakie miejsce warto się udać?


Na samej wyspie znajdziemy Chania, Heraklion oraz Rethymno, które są największymi tamtejszym ośrodkami. Warto dodać, że tylko pierwsze dwa mają lotniska obsługujące loty międzynarodowe. Są to najlepiej rozwinięte miasta, które słyną ze swojej gościnności pod względem turystycznym.

Kreta oprócz pięknej, śródziemnomorskiej przyrody dostarcza nam wiele wartości kulturowej i historycznej. To tutaj odkryto pierwsze i najstarsze ślady działalności człowieka. Sięgają one 5.7 mln lat, co przywodzi na myśl nostalgię i podziw dla naszej cywilizacji. Pomiędzy opalaniem warto zobaczyć pałace minojskie Knossosa, Fajstosa, Malii i Kato Zakros. Dla chętnych organizowane są też wycieczki po jaskiniach, na czele z Dikte. Dla najmłodszych otworzono Cretaquarium, które prezentuje najpiękniejsze roślinności i ryby morza Śródziemnomorskiego.

W chwili relaksu nie zapomnijmy o kuchni kreteńskiej, która opiera się na samej kuchni greckiej. Oliwki, sery, zioła to tylko wisienka na torcie tego czego możemy zasmakować. Kreta słynie też z Antipasti, czyli przystawek, złożonych z wędzonej wieprzowiny, Dakos z pomidorem czy faszerowanych liści winogrona.

Ceny na Krecie, zwłaszcza w lokalach nadmorskich są wyjątkowo niskie. Za lokalne produkty zapłacimy ok 30% taniej niż w Polsce. Najlepsze ceny znajdziemy na miejscowych targach w np. Chanii, gdzie kupimy świeże ryby i owoce morza. Pamiętajmy iż ze względu na upalne dni w godzinach 14-18 wprowadzona jest siesta, gdzie większość sklepów jest zamknięta. To wtedy polecamy kąpiele w hotelowych basenach, czy spacery w cieniu wąskich uliczek miasta.

7-dniowa wycieczka samolotem, poza sezonem, to koszt od ok 1500zł, dlatego też nie odmawiajmy sobie gorącego wypoczynku w okolicach naszej wczesnej czy późnej zimy. Możemy wybierać hotel z pełnym wyżywieniem, który dostarczy nam lokalnych smaków i zaprezentuje zwyczaje tamtejszej ludności. Jeśli jednak chcemy eksperymentować i żywić się na mieście wybierzmy wyżywienie niepełne. Ceny hoteli różnią się od gwiazdek czy bliskości do plaży. Wyjazdy LastMinute zniżają gwałtownie dotychczasowe ceny, więc warto sprawdzać i kontrolować dostępne oferty. Bez dwóch zdań warto, bowiem Kreta to kwintesencja wyspy idealnej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj