Lotnisko Boryspil to największy międzynarodowy port lotniczy na Ukrainie obsługujący miasta Boryspil i Kijów który oddalony jest od lotniska prawie 30 kilometrów.

Lecisz do Kijowa?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Kijowie w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli w Kijowie

Kod IATA: KBP
Państwo: Ukraina
Kontynent: Europa

Dane

Boryspil International Airport,

BIA, Borispil 7, Kyiv region,

08307 UKRAINE

Tel: +38044 2817496

Fax: +38044 2817996

www.airport-borispol.kiev.ua

Typ: cywilne

Kod IATA: KBP

Kod ICAO: UKBB

Miasto: Kijów, Ukraina

Współrzędne: 50°20′42″N 30°53′41″E

Wysokość: 130 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2008)

Liczba pasażerów: 6 700 000

Liczba operacji: 96 997

Drogi startowe:

Kierunek 18L/36R: beton, 3 897 m

Kierunek 18R/36L: beton, 3 527 m

Tabela lotów – odloty Kijów – Boryspil International Airport

Tabela lotów – przyloty Kijów – Boryspil International Airport

Zobacz budowę terminalu D na lotnisku Kijów – Boryspil International Airport

Zobacz lądowanie na lotnisku w Kijowie (video)

Opis lotniska w Kijowie

Lotnisko Boryspil to największe lotnisko obsługujące stolicę Ukrainy tuż po dwuch pozostałych lotniskach zlokalizowanych niedaleko Kijowa a mianowicie Zhulyany Airport i Gostomel Airport. Lotnisko usytuowane jest 6 kilometrów od miasta Boryspil od którego powziął swą nazwę. Port lotniczy w Kijowie obsługuje najwięcej połączeń międzynarodowych na Ukrainie, jest równocześnie członkiem ACI (Airports Council International).

Zobacz budowę terminalu B na lotnisku Kijów – Boryspil International Airport – terminal ma osiągać roczną przepustowość na poziomie 5 milionów pasażerów. Dokończony ma być tuż przed Euro2012 (video)

W 1959 roku decyzją ZSSR utworzono lotnisko które miałoby obsługiwać ruch cywilny koło Boryspilu. W tym też roku lotnisko nazywane wtedy Kiev-Tsentralnyi rozpoczął swój pierwszy regularny rozkład lotów. Pierwsze połączenie realizowane było z Moskwą przez linie lotniczą Aeroflot. Kolejnym połączeniem było połączenie Kijów–Leningrad.

W 1993 roku Minister Transportu niepodległej już Ukrainy dokonał reorganizacji na lotnisku, lotnisko przyjęło nazwę Boryspil State International Airport. W tym też okresie doszło do rozwoju lotniska a ruch pasażerski zwiększał się z roku na rok.

W 2001 roku doszło do oddania do użytku nowego pasa startowego, w tym też roku ruch pasażerski zwiększył się do 1,5 miliona pasażerów. W tym samym roku na lotnisku zainstalowano system ILS. W 2002 roku lotnisko otrzymało certyfikat ISO 9001. Lotnisko w Kijowie jest jednym z większych lotnisk we wschodniej części Europy. Rok w rok notuje ruch pasażerski przekraczający 6 milionów pasażerów.

Lotnisko w Kijowie aktualnie posiada 4 terminale Terminal B, C, F i D. W planach jest wybudowanie terminala E. W ostatnich latach doszło do rozbudowania terminala B który służy w głównej mierze lotom międzynarodowym na lotnisku w Kijowie. Do 2020 roku lotnisko ma być w stanie obsługiwać prawie 18 milionów pasażerów rocznie.

W planach jest wybudowanie systemu kolejowego łączącego lotnisko w Kijowie z dworcem kolejowym. Rząd Ukrainy podpisał w tym zakresie umowę z firmą Chińską o wybudowanie kolejki do 2012 roku.

Dojazd z i na lotnisko w Kijowie

Lotnisko w Kijowie jest bardzo dobrze połączone ze stolicą Ukrainy.

Auto

Lotnisko połączone jest z centrum miasta krajową drogą M03. Na lotnisku znajduje się wiele miejsc parkingowych i nie ma problemu z korzystaniem z nich.

Autobusy

Z lotniska do dworca kolejowego w Kijowie kursuje autobus komunikacji miejskiej numer 322 Polit. Czas przejazdu wynosi około 30 minut.

Taxi na lotnisku w Kijowie – ceny

Taksówki dostępne są dla podróżnych tuż przed wyjściem z terminali. Czas przejazdu do centrum Kijowa to 30 minut. Przed realizacją zlecenia dobrze jest umówić się z kierowcą na konkretną stawkę.

Wynajem samochodów na lotnisku w Kijowie

Na lotnisku działają takie firmy jak: Avis, Nertz, Europcar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj