Samorząd Podkarpacia zapłaci 70 tys. zł kary za utworzenie w 2009 roku spółki Port Lotniczy Rzeszów Jasionka bez zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wyrok sądu antymonopolowego w tej sprawie podtrzymał Sąd Apelacyjny.

Kary nałożono na Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (PPL) oraz samorząd województwa podkarpackiego. PPL wpłaciło kwotę kary zaraz po jej nałożeniu. Podkarpackie zaś odwołało się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który rok temu podtrzymał decyzję UOKIKu. Samorząd odwołał się następnie do Sądu Apelacyjnego, ten zaś apelację oddalił. Decyzja jest już prawomocna.


Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz samorząd województwa podkarpackiego utworzyły spółkę Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka bez zgody Urzędu. Fakt ten zgłoszono do organu antymonopolowego już po utworzeniu tej spółki. Za przeprowadzenie koncentracji bez zgody UOKiK grozi sankcja finansowa w wysokości do 10 proc. przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji dotyczy wszystkich przedsiębiorców, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Za przeprowadzenie koncentracji bez zgody UOKiK grozi sankcja finansowa w wysokości do 10 proc. przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji – przypomina UOKiK.

E.Z.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj