Międzynarodowe lotnisko w Johannesburgu nazywane OR Tambo International Airport to największy port lotniczy w Afryce.

Kod IATA: JNB
Państwo: Republika Południowej Afryki
Kontynent: Afryka

Dane

Typ: cywilne

Właściciel lub zarządca: Airports Company South Africa (ACSA)

Rok otwarcia: 1952

Kod IATA: JNB

Kod ICAO: FAJS

Miasto: Johannesburg Republika Południowej Afryki

Współrzędne: 26°08′21″S 28°14′46″E / -26.13917, 28.24611

Wysokość: 1694 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2009)

Liczba pasażerów: 17 445 271

Drogi startowe:

Kierunek 03R/21L: asfalt, 3400 x 60 m

Kierunek 03L/21R: asfalt, 4418 x 61 m

http://www.airports.co.za

Mapy terminali na lotnisku w Johannesburgu

OPIS

Lotnisko w Johannesburgu służy lotom krajowym i międzynarodowym w Republice Południowej Afryki. Lądowisko jest największym lotniskiem pod względem ruchu pasażerskiego w Afryce. Rok w rok lotnisko przyjmuje prawie 30 milionów pasażerów rocznie. Lotnisko OR Tambo jest równocześnie bazą dla tak potężnych afrykańskich lini lotniczych jak South African Airways.

Port lotniczy w Johannesburgu wcześniej nosił nazwy takie jak: Johannesburg International Airport, Jan Smuts International Airport.

Pociąg Guatrain kurujący z lotniska w Johannesburgu (video)

Lotnisko zostało zainaugurowane w 1952 roku jako “Jan Smuts Airport”. Pierwszy komercyjny lot odbył się w 1945 roku. Do ciekawostek należy fakt iż port lotniczy w Johannesburgu wykorzystywane zostało do przeprowadzenia testu dla Concorde w latach 70-tych. Lata osiemdziesiąte były okresem trudnym dla lotniska w Johannesburgu, sankcje ONZ nałożone na RPA zachamowały rozwój lotniska. Port lotniczy w Johannesburgu był pierwszym lotniskiem w Afryce które przyjęło latającego giganta Airbusa A380 26 listopada 2006 roku.

Lotnisko w Johannesburgu przeszło wiele unowocześnień w okresie przygotowań do Mistrzostw świata w Piłce nożej w RPA z 2010 roku. W tym też okresie odnowiono i rozbudowano terminale na lotnisku, stworzono możliwości do wzmożonej obecności takich samolotów jak Airbus A380.

Port lotniczy w Johannesburgu posada 6 terminali.

DOJAZD

Wewnątrz lotniska w Johannesburgu

Między terminalami jak i parkingiem na lotnisku w Johannesburgu 24 godziny na dobę jeżdżą darmowe autobusy. Na lotnisko można dojechać autostradą R21.

Auto

Na lotnisko łatwo dojechać samochodem, znajduje się ono w północno-wschodniej części Johannesburga.

Autobusy

Pięć lini autobusowych firm Metrobus i Putco rano i wieczorem kursują między lotniskiem a miastem w Johannesuburgu. Na lotnisku funkcjonują także prywatne linie autobusowe łączące lotnisko z Johannesburgiem.

Pociąg

pociag lotnisko johanesburg

Na lotnisku pod terminalem (OR Tambo International) znajdziemy pociąg Gautrain który zabierze nas do stacji metra w Johannesburgu Sandton. Kolejka została dokończona w 2010 roku, dziennie wykonuje 80 kursów z możliwością przewozu do 8000 tysięcy pasażerów dziennie.

Rozkład jazdy pociągu znajdziesz tutaj:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj