Zastanawialiście się kiedyś nad jednodniowym przylotem do Warszawy, aby zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca? Dzięki dobremu skomunikowaniu Okęcia oraz Modlina z Centrum dziś jest już to możliwe. Przygotowaliśmy coś specjalnego na tę okazję i zapraszamy was na wspólny jednodniowy city break! Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem wcale nie musi oznaczać wielodniowej eskapady 🙂

Przewodnik po Warszawie – zaczujmy od Kultury i Nauki


Na początku zatrzymajmy się przy Pałacu Kultury i Nauki. Czy wiecie, że on ma aż 237 metrów wysokości? Jest to możliwe dzięki specjalnej iglicy, którą zamontowano na dach naszego olbrzyma. Pomimo początkowych braków pomysłów na jego zagospodarowanie, dziś jest siedzibą wielu firm, kawiarni, teatrów, czy nawet uczelni wyższej. Na 30. piętrze znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać piękną panoramę.

Następnie przejdźmy ulicą Świętokrzyską w kierunku warszawskiej Starówki. Przed budową II linii metra wyglądała ona zupełnie inaczej, lecz po oddaniu go do użytku stała się jedną z wizytówek Warszawy. Zimą przyozdabiana światełkami a wiosną i latem rozmaitymi kwiatami. Gdy znajdziemy się już na skrzyżowaniu ulic Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia, po prawej stronie ujrzymy palmę. Jest to całoroczna palma daktylowa, która upamiętnia dawną dzielnicę żydowską.

Natomiast idąc ze skrzyżowania w lewo przejdziemy Uniwersytetu Warszawskiego, który staje się drugim domem dla wielu warszawskich studentów. Kampus Główny UW jest również miejscem wartym zobaczenia i schronieniem w upalne dni, gdyż na terenie uczelni znajduje się wiele ławek w zacienionych miejscach. Znajdziemy tu takie wydziały jak np. wydział historii, polonistyki lub prawa i administracji. Ciekawostką jest, że w miejscu, gdzie dziś odbywają się wykłady dla studentów ze wszystkich wydziałów – Audytorium Maximum, podczas II wojny światowej mieściła się stajnia. Natomiast w dawnej bibliotece (w Starym Buwie) jako woźny pracował Czesław Miłosz.

Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem – Zamek Królewski


Idąc dalej dojdziemy do Zamku Królewskiego – siedziby władz I RP. W 1980 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Proponujemy zatrzymać się tu na około godzinę i zagłębić się w historię Zamku na „trasie zamkowej”. przewodnik po Warszawie poleca zobaczyć m.in.: Bibliotekę Królewską, Apartament Wielki i Królewski, Galerię Czterech Pór Roku oraz wystawę „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”.


Zwiedzanie Warszawy od innej strony czyli PGE Narodowy


Na zakończenie naszego wspólnego spaceru proponujemy przejażdżkę II linią metra w kierunku Dworca Wileńskiego na Stadion Narodowy. Dla najmłodszych przygotowano specjalną „trasę przedszkolaka”, na której wcielą się w piłkarzy i poszukiwaczy skarbów. Natomiast reszcie polecamy trasy: „piłkarza”, „ekskluzywną”, „znanych i lubianych” oraz „historyczną”. Na „trasie piłkarza”obejrzymy trybuny, szatnie piłkarską, płytę stadionu oraz Centrum Medialne. Na „trasie ekskluzywnej” wcielimy się w gości VIP i zajrzymy do kaplicy wielowyznaniowej, loży VIP i na trybunę medialną. Na „trasie znanych i lubianych” w rolę przewodnika po Warszawie wcieli się dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek. Natomiast na „trasie historycznej” obejrzymy tunel Królaka, stary tunel zawodniczy, tunel VIP, kopułę zabytkową, zabytkowe tablice upamiętniające oraz pomnik Kazimierza Górskiego. Więcej informacji na temat powyższych atrakcjach można znaleźć po adresem:http://warszawazwiedzanie.pl – świetny przewodnik po Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj