Port lotniczy w Chennai położony w południowo-wschodnich Indiach jest trzecim najbardziej zatłoczonym lotniskiem w kraju rikszy i żebraków tuż po Delhi i Bombaju.

W okresie 12 miesięcy od kwietnia 2010 roku do marca 2011 międzynarodowy port lotniczy w Chennai obsłużył ponad 12 milionów pasażerów. Jeśli port lotniczy w Chennai plasuje się na piątej pozycji pośród lądowisk w Indiach pod względem ilości pasażerów krajowych to już biorąc pod uwagę ilość pasażerów w ruchu międzynarodowym (co stanowi 1/3 ogółu ruchu pasażerskiego) Chennai zajmuje 3 miejsce w generalnej klasyfikacji lotnisk w Indiach.

Poniżej prezentujemy roczny ruch pasażerów na lotnisku w Chennai w latach 2000-2010 (w mln)

źródło: AAI

Jak wynika z wykresu między rokiem 2003 a 2006 liczba pasażerów wzrosła dwukrotnie. Od 2007 roku następuje stabilizacja liczby obsłużonych pasażerów na poziomie nieco ponad 10 milionów osób rocznie. Najnowsze informacje pokazują dalszy wzrost ruchu, gdzie już dziś notuje się wzrost o 11,8% liczby pasażerów w pierwszych 4 miesiącach bieżącego roku w stosunku do analogicznego okresu w roku 2010.

Struktura linii lotniczych operujących na lotnisku w Chennai

lotnisko chennai

źródło: OAG

Barwy Jet Airways są najczęściej obecne na indyjskim lotnisku w Chennai. To one generują ponad ¼ wszystkich lotów obsługiwanych przez lotnisko. Na drugim miejscu plasuje się Air India a na trzecim Indigo. Lądowisko w Chennai obsługuje ponad 20 linii lotniczych, połączeń krajowych jak i międzynarodowych. 3 razy w ciągu dnia realizowane jest loty Chennai – Dubai obsługiwane przez linię lotniczą Emirates. Pozostałe połączenia to Air Arabia (Sharjah), Etihad (Abu Dhabi), Gulf Air (Bahrain), Oman Air (Muscat), Qatar Airways (Doha).

Pozostali zagraniczni przewoźnicy tacy jak AirAsia i Malaysian oferują loty do Kuala Lumpur, Silk Air, Singapore Airlines i Tiger Airways do Singapuru, Thai Airways do Bangkoku i Cathay Pacific do Hong Kongu. Pośród europejskich przewoźników najczęściej na lotnisku w Chennai można zobaczyć linie British Airways (połączenie z London Heathrow – pięć razy w tygodniu) i Lufthansa (codzienne połączenie z Frankfurtem).

Cotygodniowo na lotnisku w Chennai realizowanych jest setki destylacji. Najbardziej popularne przedstawiono na poniższym wykresie.

lotnisko chennai

źródło: OAG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj