Rząd Wielkiej Brytanii zidentyfikował sześć potencjalnych miejsc w Szkocji, które w przyszłości mogłyby posłużyć do wysyłania turystów w kosmos.

Wskazane przez brytyjski rząd lotniska to Stornoway Airport, Kinloss Barracks, RAF Lossiemouth, Glasgow Prestwick, RAF Leuchars oraz Campbeltown Airport, mimo że pierwsze dwa porty lotnicze nie są na razie wyposażone w pas startowy o długości przynajmniej 3,000 metrów, niezbędny do podróży w kosmos.

Według strony internetowej Spaceport Scotland, lotniska-kosmodromy byłyby przede wszystkim wykorzystywane do wysyłania satelitów w przestrzeń kosmiczną. Jak czytamy na stronie, Wielka Brytania jest światowym liderem w biznesie satelitów, a jej szczególnie mocną stroną są małe satelity. Priorytetem brytyjskiego rządu jest obecnie stworzenie kosmodromu do 2018 roku.

Operatorzy tacy jak Virgin Galactic, który otworzył kosmodrom na pustyni w Nowym Meksyku 3 lata temu, oraz XCor, mają jednak przede wszystkim nadzieję na uruchomienie komercyjnych lotów w kosmos dla turystów. Ceny biletów na takie wycieczki miałyby sięgać 200,000 dolarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj