Międzynarodowy Port Lotniczy Ben-Gurion, Tel Aviv – przed wojną można było tam polecieć z Warszawy LOT-owskim DC-3. Dzisiaj również, tylko Boeingiem albo Airbusem.

Lecisz do Tel Awiwu?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Tel Awiwie w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP 5 najlepszych hoteli w Tel Awiwie

Kod IATA: TLV
Państwo: Izrael
Kontynent: Azja

Międzynarodowy Port Lotniczy Ben-Gurion, Tel Awiw

Ben-Gurion Airport

P.O. Box 7,

Ben-Gurion Airport, 70100

Israel

Tel. No. 03-9752386
Fax No. 03-9752387

Email: Send Mail
Strona: http://www.iaa.gov.il/Rashat/en-US/Airports/BenGurion/

Dane lotniska:

Kod ICAO: LLBG
Współrzędne: 32°00′41″N 34°53′12″E
Elewacja: 41 m / 135 ft
Pasy startowe
03/211780 m
08/263657 m
12/303112 m

Linie lotnicze operujące z lotniska

Tablica lotów – przyloty

Tablica lotów – odloty

Loty do Tel Avivu – ceny lotów z Polski

Dojazd z i na lotnisku w Tel Awiwie

Parking na lotnisku w Tel Awiwie

Port oferuje czynne całą dobę parkingi zarówno krótko i długoterminowe.

Więcej informacji

Komunikacja publiczna

Na lotnisko można się dostać korzystając z połączeń autobusowych operatora Egged. Są to linie 249, 423, 475, , 930, 943, 947 i 950. Ważne jest to, że autobusy te nie wjeżdżają na teren lotniska a zatrzymują się jedynie na przystanku Airport City. Aby dostać się do terminali trzeba skorzystać z lotniskowej linii Egged nr. 5. Jest ona darmowa dla pasażerów posiadających bilety lotnicze. Bez biletu lotniczego linia nr. 5 jest płatna.

Linia nr 239 z Ramla i Lod dojeżdża do Terminala 3 cztery razy dziennie w godzinach od 15:05 do 18:05.

Więcej informacji

Pociąg na lotnisko w Tel Awiwie

Stacja Izraelskich Kolei jest zlokalizowana na Poziomie S budynku Landside przyległego do Greeters’ Hall. Stamtąd można dotrzeć już pieszo do hali odpraw i innych miejsc na lotnisku. Bilety można kupić w automatach na Poziomie G.

Więcej informacji

Taxi na lotnisku w Tel Awiwie, ceny

Firmy taksówkowe operujące na terenie lotniska Ben-Gurion są nadzorowane przez korporację I.A.A. zarządzającą lotniskiem. Postój taksówek jest zorganizowany przy Terminalu 3 na Poziomie G. Zalecane jest korzystanie wyłącznie z taksówek posiadających autoryzację portu.

Więcej informacji

Firmy prywatne

Działa wiele połączeń prowadzonych przez firmy prywatne, które oferują dowóz do różnych części miasta i kraju.

Więcej informacji

Lądowanie na lotnisku w Tel Awiwie (video)Historia lotniska w Tel Awiwie

Lotnisko powstało w czasach funkcjonowania Brytyjskiego Mandatu w Palestynie, dokładnie w roku 1936. Początkowo nosiło nazwę Wilhelma Airport, znane później również było jako RAF Station Lydda. Zbudowano tu aż 4 pasy betonowe. Tuż przed wojną latały tutaj również LOT-owskie samoloty DC-3 z Warszawy. W czasie drugiej wojny światowej lotnisko stało się ważnym punktem dla wojennego transportu i logistyki między bazami militarnymi Europy, Afryki i bliskiego wschodu.

Po wojnie ruch cywilny zakwitł ponownie, latano m. in. do Nowego Jorku. Kryzys działania portu nastąpił po opuszczeniu w 1948 tych terenów przez Brytyjczyków z racji zakończenia mandatu. Po objęciu terenów przez Ministerstwo Transportu Izraela, port przyjął nazwę Lod Airport i w listopadzie tego roku wznowił działalność.

Na przełomie 1950/51 dokonano modernizacji budynków terminalowych oraz wydłużono pas startowy. W roku 1953 na terenie lotniska rozpoczął działalność Państwowy Instytut Remontów Samolotów ( a.k.a. Bedek) w którym dokonywano wielu napraw i przeglądów samolotów rejsowych i wojskowych.

W październiku 1955 startem samolotu Constellation linii El Al zainaugurowano połączenia z kontynentem afrykańskim ( Nairobi i Johanesburg).

Po śmierci pierwszego premiera niepodległego Izraela Davida Ben-Gurion w 1973 r, rząd postanowił uczcić jego dorobek nadając portowi nazwę Ben Gurion Airport.

W roku 1977 zostały stworzone Władze Portów Lotniczych Izraela I.A.A., które miały nadzorować wszystkie lotniska w tym kraju i tym samym Ben-Gurion też przeszedł pod ich pieczę.

W latach 80-tych nastąpił dalszy rozwój portu, rozbudowano terminal, oddano nową wieżę kontroli lotów, unowocześniono systemy radarowe i komunikacji. Rozwój wymusił również ruch imigracyjny z Etiopii i krajów byłego ZSRR. W 1994 rozpoczęto planowanie budowy Terminala 3. Projekt pochłonął ok 1 mld dolarów a jego efekt to uruchomienie w 2007 roku nowych obiektów dających możliwość obsługi ponad 10 mln pasażerów rocznie.

Źródło: (TLV)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj