W zeszłym tygodniu w Warszawie w Hotelu Mariott wręczono Awionetki, nagrody branży lotniczej. W tym roku przyznano je w pięciu kategoriach. Nagrody zostały wręczone podczas konferencji Airports 2011.

Za najlepszy port lotniczy uznano lotnisko w Gdańsku. Doceniono je za dynamiczny rozwój połączeń w ruchu pasażerskim, realizację ważnych, kosztownych, poprawiających standard obsługi w Porcie Lotniczym inwestycji oraz za umiejętne nawiązania współpracy z Zurich Airport w zakresie rozwoju lotniska.

W 2011 roku z Gdańska uruchomiono 19 nowych tras. W Porcie Lotniczym Gdańsk realizowany jest obecnie największy w historii i nie mniej kosztowny (400 milionów zł netto) program inwestycyjny przypadający na lata 2009-2015, do którego głównych elementów należy budowa nowego terminalu pasażerskiego, drogi kołowania oraz dwóch płyt postojowych dla samolotów.

Nagrodę otrzymało też Lotnisko Chopina w Warszawie. Wygrało ono w kategorii wydarzenie roku, za wzorowe przygotowanie do działań w sytuacji nadzwyczajnej i spełnienie standardów zarządzania w warunkach kryzysowych, wynikających z awaryjnego lądowania Boeinga 767.

Statuetkę przyznano również załodze lotu nr 16 Boeinga 767 PLL LOT za wzorowe postawy w warunkach nadzwyczajnych i bezbłędne wypełnienie standardów postępowania przy awaryjnym lądowaniu.

Najlepszą linią lotniczą została linia Enter Air. Za zbudowanie silnej, zarejestrowanej w Polsce linii lotniczej dedykowanej segmentowi przewozów czarterowych, za dynamiczny rozwój bardzo dobrych jakościowo usług przewozowych, za zwiększenie konkurencyjności w segmencie czarterowym, za kreowanie nowych miejsc pracy w polskiej branży lotniczej.

Za najbardziej innowacyjne rozwiązanie roku uznane zostały bezpośrednie loty z Gdańska do Krakowa i Wrocławia obsługiwane przez Eurolot. Za spełnienie przez Eurolot oczekiwań pasażerów w zakresie większej dostępności do bezpośrednich połączeń lotniczych pomiędzy portami regionalnymi. Za umiejętne wykorzystanie możliwości rozwoju krajowego rynku lotniczego (portów regionalnych) w sytuacji pogarszających się usług innych gałęzi transportu.


W skład tegorocznej kapituły oceniającej kandydatów weszli: Prof. dr hab. Elżbieta Marciszewska – Szkoła Główna Handlowa – Przewodnicząca, Agnieszka Stefańska – Rzeczpospolita, Krzysztof Banaszak – Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Sebastian Gościniarek – PricewaterhouseCoopers (PwC), Dr Tomasz Dziedzic – Instytut Turystyki w Warszawie, Prof. zw. Dr hab. Włodzimierz Rydzykowski – Uniwersytet Gdański. Organizatorem wydarzenia była Actia Conferences.

E.Z.

15 KOMENTARZE

  1. nic dziwnego że ten port lotniczy w Gdańsku otrzymał tak prestiżową nagrodę! Ale chyba najważniejsza dla całej polski była nagroda dla załogi lotu nr 16 Boeinga 767 PLL LOT !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj