Dzięki inwestycji spółki Dubaj Airports międzynarodowy port lotniczy Al Maktoum w Dubaju został wyposażony w najnowocześniejsze panele słoneczne. Energia słoneczna pobierana i przetwarzana przez ogniwa fotowoltaiczne, przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i zasili krajową sieć energetyczną.

Panele słoneczne, zamontowane na lotnisku Al Maktoum, są bezpośrednio podłączone do sieci elektrycznej przedsiębiorstwa Dubai Electricity and Water Authority (DEWA). Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy operującej portami lotniczymi spółki Dubai Airports i przedsiębiorstwa energetycznego DEWA. W planach już pojawiły się kolejne projekty tego typu.

Układ 100 paneli słonecznych, rozmieszczonych na dachu terminalu lotniska, stanie się nowym, alternatywnym wobec paliw kopalnych, źródłem energii dla portu lotniczego. Baterie słoneczne mają pojemność 30 kW i generują około 48.8MWh energii elektrycznej rocznie, co równa się około dwóm trzecim energii zużywanej przez budynek.

„Panele słoneczne to jeden z kilku projektów, mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu paliw kopalnych na środowisko, przy jednoczesnej ochronie – jakże ważnego dla miasta pod względem gospodarczym i społecznym – sektora lotniczego”- mówi wiceprezes DWC Majed Al Joker.

Projekt stanowi część szerszego przedsięwzięcia, związanego z ochroną środowiska, mającego na celu redukcję uzależnienia Emiratów od paliw kopalnych. The Dubai Integrated Energy Strategy 2030, czyli strategia dywersyfikacji źródeł energii, zakłada zwiększenie udziału energii odnawialnej w całkowitej produkcji energii elektrycznej w Dubaju. Planuje się, że do 2030 r. tylko 71% energii będzie pochodzić z ropy i gazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj