Lotnisko Chopina jest gotowe do rozpoczęcia „Akcji Zima”. Warszawski port zapewnia, że dysponuje najnowocześniejszym w Polsce sprzętem do odśnieżania i jest w stanie zapewnić utrzymanie ciągłości ruchu samolotów nawet przy obfitych opadach.

Poprzednia zima zafundowała nam pogodę, która spowodowała paraliż komunikacyjny niemal w całej Europie. W Warszawie do Akcji Zima w sezonie 2010/11 Służba Utrzymania Lotniska przystępowała z sześcioma nowymi zestawami odśnieżającymi MB2041/Øveraasen (każdy zestaw składa się z pługa, szczotki czyszczącej i silnej dmuchawy zainstalowanych na podwoziu marki MAN) oraz nową dużą zraszarką Damman o znacznie lepszych parametrach technicznych od wcześniej używanego sprzętu. Pozwoliło to na oczyszczanie drogi startowej w jednym przejeździe oraz równoległe oczyszczanie płyt postojowych i dróg kołowania przez starsze zestawy MB1929/Schorling. Łącznie ubiegłoroczna Akcja Zima kosztowała ponad 10,8 mln zł – nigdy wcześniej lotnisko nie wydało więcej na ten cel.

Na rozpoczynający się właśnie sezon zimowy 2011/12 zaplanowane są podobne środki, ale trudno powiedzieć jaki będzie faktyczny koszt zimowego utrzymania. Wszystko zależy oczywiście od pogody. Największym problemem dla lotniska nie są niskie temperatury, dużo więcej zmartwień przysparza temperatura przechodząca przez 0 st. C. Kiedy osiąga wartość wyższą, pas startowy jest mokry, kiedy spada, droga pokrywa się lodem. Wtedy sztuką jest dobranie odpowiednich środków chemicznych zapewniających bezpieczeństwo startów i lądowań.

Pod koniec września na Lotnisko Chopina dotarły cztery kolejne zestawy MB2041/Øveraasen (zakup dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Dzięki temu, kolumna odśnieżająca dróg startowych składać się będzie w całości z 10 nowych i bardzo wydajnych maszyn. Dziewięć starszych zestawów również pozostanie w eksploatacji. Będą wykorzystywane przy oczyszczaniu nawierzchni płyt postojowych i dróg kołowania.
Zakup 10 zestawów odśnieżających i zraszarki był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.
E.Z.

10 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj